reklam-ajansi23

Google Harita Kaydı – Benim İşletmem Nedir?

googlebenimişletmem

Google Harita Kaydı – Benim İşletmem Nedir?

Google Harita Kaydı – Benim İşletmem; Google tarafından oluşturulan ve son zamanlarda işletmelerin müşterileriyle olan etkileşimini arttırmak için kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Artık Google üzerinde yer almayan işletmeler müşteriler tarafından güvensiz olarak algılanarak, tercih edilme ihtimalini azaltmaktadır.

Müşterilerle etkileşim çoğunlukla sosyal medya hesapları üzerinden kurulsa da sosyal medya uygulamalarının asıl amacı satış yapmak ve hizmet vermek olmadığı için Google bu alanda çalışmalar yaparak, markaların müşterileriyle etkili ve doğru bir iletişim kurabilmesi, hizmet verip satışlarını arttırabilmesi için çeşitli platformlar geliştirmiştir. Bunlar arasında müşterilerinizin sizi daha kolay bulmasını sağlayacak, işletmenizin müşteriler tarafından daha görünür olmasını sağlayan en etkili Google platformudur.

Google’ın işletme sahiplerine sunmuş olduğu bir kayıt sistemidir. Bu sistem sayesinde markanızın görünürlüğünü arttırıp, bulunabilirlik açısından işletmenize katkı sağlamaktadır. Google Benim İşletmem üzerinden verilen hizmetler ücretsizdir. Yani işletme sahibi olan herkes bu hizmetten kolay bir şekilde faydalanabilir.

googlebenimişletmem
googlebenimişletmem

Google Harita Kaydı – Benim İşletmem Hesabı Nasıl Oluşturulur?

 • Google üzerinden Google Benim İşletmem web sitesine girerek, sol tarafta bulunan “şimdi yönet” butonuna tıklanması gerekmektedir.
 • “Şimdi Yönet” butonundan sonra karşımıza işletme adını isteyen bir sayfa açılmaktadır. Bu kısma işletmenizin gerçek, müşterileriniz tarafından bilinmesini istediğiniz ismini girmeniz gerekir.
 • İşletme adınızı girdikten sonra ise işletmenizin hangi kategoride hizmet verdiğini soran bir kutucuk gelmektedir. İşletmenizin kategorisini de girdikten sonra “ileri” butonuna tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.
 • Sonraki aşamalarda ise işletmenizin adresini eklemeniz gerekmektedir. İşletmenizin adres bilgilerini de eksiksiz bir şekilde ekledikten sonra harita üzerinden konumuzu doğru bir şekilde girerek onaylamanız gerekmektir.
 • Bir sonraki kısımda ise işletmenize bağlı olarak değişebilecek bir soru sorulmaktadır. Bu kısımda işletmenize uygun olan seçeneği işaretleyip “ileri” butonuyla hesabınızı oluşturmaya devam edebilirsiniz.
 • Bu aşamada ise sizden iletişim bilgilerinizi isteyen bir pencere açılmaktadır. Bu kısımda işletmenizin iletişim bilgilerini ve varsa web sitenizin URL’ını eksiksiz bir şekilde eklemeniz gerekmektedir.
 • İletişim bilgileri de eklendikten sonra “Haberdar Olun” kısmı açılmaktadır. Bu kısmı haber ve bilgi alıp almamakla ilgili isteklerinize göre dilediğiniz gibi işaretleyebilirsiniz.
 • Doğrulama kısmında e-posta hesabınızı girerek, e-posta’nıza gelen mesaj ile hesabınızı doğrulayabilirsiniz.
 • Doğrulama kısmını da geride bırakınca karşınıza vermiş olduğunuz hizmetler veya satışını yaptığınız ürünleri eklemeniz için bir pencere açılmaktadır. Hizmet/Ürünlerinizi ekledikten sonra “ileri” butonuyla hesap kurulumuna devam ediyoruz.
 • Bu aşamada ise çalışma saatlerinizi doğru bir şekilde girerek, müşterilerinizin size hangi günlerde ve hangi saat aralıklarında ulaşabilecekleri hakkında bilgileri vermeniz gerekmektedir.
 • Çalışma günlerinizi ve saatleri de girdikten sonra müşterilerinizin size mesaj göndermesine izin verme kısmı çıkmaktadır. Bu aşamada dilediğiniz seçeneği işaretleyerek Google Benim İşletmem hesabınızı kurmaya devam edebilirsiniz.
 • “İşletme Açıklaması” kısmına işletmeniz hakkında müşterilerinize vermek istediğiniz bilgileri, verdiğiniz hizmeti anlatan bir yazı ekleyip “ileri” butonuyla hesap kurulumuna devam ediyoruz.
 • Açıklama kısmını da ekledikten sonra işletmenizin fotoğraflarını ekleyebileceğiniz bir kısım açılmaktadır. Müşterilerinizin işletmenizi iyi bir şekilde inceleyebilmesi ve güven sağlamak adına işletmenizin görsellerini eklemeniz önemli bir yer tutmaktadır.
 • Görsellerinizi de ekledikten sonra hesabınızın temel kurulumunu tamamlamış olacaksınız. Daha detaylı ayarları hesabınızdan yapabilirsiniz.

Instagram Hesabı Kısıtlandı! Sebebi Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Google Harita Kaydı

Google harita kaydı işletmeler için olmazsa olmaz bir konumdadır artık. Markaları ve işletmeleri artık internet üzerinden aramalar yaparak öğrenmekteyiz. Başka insanların da aramalar yaparak size ait olan işletmenizi görmesi, bilmesi ve tanıması için yerel olarak yapılan aramalarda görünüyor olmanız yani Google Harita Kaydı yapmış olmanız gerekmektedir.

Google harita kaydında yer edinmeniz potansiyel müşterilerin işletmenize ulaşması, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırmanız açısından oldukça önemlidir. Günümüzde ne arıyorsak, aramalarımızı ilk olarak Google üzerinden gerçekleştiriyoruz. Bir restoran arıyorsak Google harita üzerinden bulunduğumuz konuma en yakın yerleri inceleyerek Google harita kaydı yapılmış yerlere gitmeye karar veriyoruz. Bu sebeple harita kaydınızın olması müşterileri işletmenize ulaştıracak ve verimliliğinizi arttıracaktır.

Google harita kaydı sayesinde artık adres tarif etmenize de gerek kalmadan müşterilerinizin işletmenize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda navigasyon cihazlarında, mobil aramalarda, anahtar kelime aramalarının Google sonuçlarında, harita üzerinden adres aramalarında işletmenizin görünmesini sağlayabilirsiniz.

SEO İle Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?  Makalemizi Okumak İçin Tıklayınız

Lokal SEO

Lokal SEO işletme sahiplerinin müşteri potansiyelini arttırması için en önemli uygulama alanlarından biridir. İşletmeniz için herhangi bir lokal SEO çalışması yapmadıysanız eğer hizmetinizden faydalanacak potansiyel müşterileri kaçırdığınız anlamına gelmektedir.

Yerel aramalarda çıkmanızı sağlayarak müşteri sayınızı arttırmaya, marka bilinirliğinizi oluşturmaya ve daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar.  Lokal SEO, Google Haritalar ve Google Benim İşletmem gibi araçları kullanarak, işletmenizle ilgili anahtar kelimeler girildiğinde, işletmenizi aramalarda üst sıralara taşıyacak performanslar içerir. Üst sıralarda yer alarak daha fazla satış yapmanızı sağlar.

Lokal SEO, özellikle bulundukları konuma yakın yerleri arayan müşterilerin işletmenize ulaşabilmesi için oldukça önemlidir. Google Haritalar potansiyel müşteriler için bu hizmeti işletmenin konumunu belirten bir harita altında sıralayarak, işletmenin ismi, derecelendirmesi, adresi, çalışma saatleri, görselleri ve kullanıcı yorumlarını içeren bir pencere verir. İlk üç sırada sonuçlar gösterilerek üç sonuç dışındaki seçenekler ise “tümünü gör” olarak genişletilebilecek şekildedir.

reklamajansi 1

Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı

Detaylı Bilgi ve Fiyat Almak İçin Hemen Tıklayınız.