reklam-ajansi23

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

sosyal-medya-nasil-kullanilmali

Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Sosyal medya kullanımı nasıl olmalı sorusuna cevap ararken şunun farkına varabiliriz. Aslında herkes sosyal medyayı bir amaç uğruna kullanmaktadır. Kimileri sadece insanları takip edip içerikleri beğenmek için kullanırken kimileri kendi içeriklerini paylaşarak insanlarla iletişime geçer. Bizlerin amacı da kendi içeriklerimizi insanlara göstererek onlarla iletişime geçmek olabilir. Bizlerde bu amaç doğrultusunda ilerlerken yapılması gerekenler vardır. Peki sosyal medya kullanırken yapılması gerekenler nelerdir?

sosyal medya kullanımı nasıl olmalı?
sosyal medya kullanımı nasıl olmalı?

Sosyal Medya Kullanımında Yapılması Gerekenler

Sosyal medya kullanırken gerekenler vardır ve bunları yapmak çok önemlidir. Çünkü yapmamız gerekenleri yaparak kendimizi daha iyi gösterip insanlarla doğru iletişime geçeriz.

Sosyal Medya Kullanımında Yapılması Gerekenler Şöyledir;

Etkin kullanmak; sosyal medyamız hangi amaç doğrultusunda ise o yolda devam  ederek içerikler üretilmelidir. Örneğin bir kafe işletme hesabı kendi alanında yoğunlaşmalı ve konu dışına çıkmamalıdır.

Hedef kitle belirleme; sosyal medyamızın içeriğine göre hedef kitlemizi belirlemeliyiz. Ulaşmak istediğimiz kitlenin arzularına göre ya da dikkatlerini çekeceğimiz tarzda paylaşımlar yapmalıyız.

Özgün içerik; sosyal medyamız kendine has olmalıdır. Böylelikle diğer kullanıcıların önüne geçer be dikkat çekeriz.

Güven sağlamak; sosyal medya da doğru ve gerçek içerikler paylaşmalıyız. İnsanlara güven vererek doğru iletişim kurmalıyız.

Doğru görsel kullanımı; sosyal medyamızın temasıyla uyumlu alanımızla alakalı görseller kullanmalı ve görseller birbiriyle uyumlu olmalıdır.

Doğru zamanda paylaşım yapmak; sosyal medyamızın aktifliğini belirleyip doğru zamanda paylaşım yaparak iletişime geçmeliyiz.

Doğru hashtag kullanımı; sosyal medyamızın alanıyla alakalı kitlemize yönelik hashtagler kullanmalıyız.

Güncel olmalıyız; sosyal medyamıza ve kitlemize göre  devamlılık sağlayarak paylaşım yapmalıyız. Güncellik ve devamlılık en önemli maddelerden biridir. Peki Güncellik ve devamlılık nasıl sağlanır?

reklamajansi 1

Sosyal Medya Kullanımında Güncellik Nasıl Sağlanır?

Sosyal medya kullanımında güncellik çok önemlidir çünkü iletişimin devamlılığı sağlanır ve kitlemiz devamlı bizimle iletişim halinde kalır. Peki devamlılığı nasıl sağlayabiliriz? Öncelikle bunun ilgilenilmesi gereken bir iş olarak görülmesi gerekir. Güncelliği sağlamak için bu işle ilgilenen profesyonellerden yardım alınabilir. Planlı bir sosyal medya yönetim ile kitlenizle doğru iletişim kurabilir daha fazla insana doğru biçimde ulaşabilirsiniz.

SEO İle Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?  Makalemizi Okumak İçin Tıklayınız

Etkili bir sosyal medya kullanımı nasıl olmalı?

İşletme ve markalar sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanabilmektedir. Sosyal medyada her geçen gün yenilikler ve güncellemeler meydana gelmektedir. Bu yenilik ve güncellemeleri takip ederek uyum sağlayan işletme ve markalar başarılı bir şekilde sosyal medya pazarlamasına devam edebilmektedir. Ancak yenilik ve güncellemelerin gerisinde kalanlar ise sosyal medyadan bekledikleri faydayı elde edememektedir. İşletme ve markalar sosyal medyayı verimli ve profesyonel şekilde kullanabilmek adına sosyal medya danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmaktadırlar.

Sosyal medya kullanımını doğru yapmadığınız zaman profiliniz için çabaladığınız her şey boşa gitmiş olacaktır. Sosyal medya için özellikle bir işletmeyi veya markayı temsilen sosyal medya içerisindeyseniz paylaşılan içerikler, bu içeriklerin paylaşılacağı saatler, hedef kitleniz gibi faktörler oldukça önemlidir.

Sosyal medyayı doğru kullanabilmek için ilk önce hedef kitlenizin sosyal medyayı nasıl kullandığını çözmeniz gerekmektedir. Hangi saatlerde aktif olduğu, hangi platformları takip ettiği, nasıl içerikler görmekten hoşlandığı gibi özellikleri bilmeniz gerekmektedir. Bu soruların yanıtını araştırıp analiz etmeden sosyal medya platformlarını doğru kullanmak mümkün değildir. Hedef kitlenizin sosyal medya kullanımını analiz ettikten sonra artık kendi içeriklerinizi oluşturarak, potansiyel müşterilere seslenmeye başlayabilirsiniz.

Instagram Hesabı Kısıtlandı! Sebebi Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Her sosyal medya platformu için belirli genel içerik paylaşma saatleri bulunmaktadır. Tabi bu hedef kitlenize göre değişebilmektedir.

Facebook: Perşembe ve Cuma 13.00 – 15.00 arası. Hafta sonu yaklaştıkça Facebook’a girip inceleyen sayısı artmaktadır.

Instagram: Pazartesi 15.00 – 16.00 arası. Bu temel olarak bu saatlerde gönderi paylaşan ve etkileşimde bulunan şirketlerden kaynaklanmaktadır.

Pinterest: Cumartesi 20.00 – 23.00 arası. İnsanların oturup rahatlamak ce pin yapmak için daha çok vakti olmaktadır.

Twitter: Pazartesi ve Cuma 12.00 – 18.00 arası. Bağlantıya tıklama oranları hafta içi ve iş saatlerinde daha yüksek olmaktadır.

Sosyal Medya Kullanımında Etkileşimin Yeri

Zaman ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle hedef kitle ile iletişimin en iyi şekilde yapılması için de en ideal ortamdır.

Sosyal Medya Terimleri

  • Page Reach: İnternet üzerinden arama yaparak sayfanız ile iletişime geçen kullanıcı sayısını gösterir.
  • Page Impressions: Sayfanızda paylaştığınız herhangi bir içeriğin gösterim sayısıdır.
  • Repost: Bir başkasının gönderisini kendi hesabınızda paylaşmanız anlamına gelir.
  • Bio: Profilinizde yer alan biyografinin kısa halidir.

reklamajansi 1

Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı

Detaylı Bilgi ve Fiyat Almak İçin Hemen Tıklayınız.

Sosyal Medya'da Paylaş