reklam-ajansi23

Facebook Algoritması ve Hedef Kitle İlişkisi Nasıl Çalışır?

hedefkitle

Facebook Algoritması ve Hedef kitle İlişkisi

Facebook algoritması nedir?

Facebook algoritması, kullanıcıların Facebook paylaşımlarını her kontrol ettiklerinde hangi gönderilerin hangi sırayla karşılarına çıkacağına karar verir. Facebook, tek bir algoritma olmadığını, bunun yerine hangi gönderilerin “uzun vadede bir birey için en değerli ve anlamlı olacağını tahmin etmek için oluşturulmuş birden fazla makine öğrenimi modeli ve sıralaması” olduğunu hatırlatmak istiyor.

facebook algoritması ve hedef kitle i̇lişkisi
facebook algoritması ve hedef kitle i̇lişkisi

 

Facebook Algoritmasını Ne Belirler?

Algoritma ”ilişki, içerik türü, popülerlik ve yenilik” gibi temel başlıklar ile şekillenmektedir.

  • İlişki: Gönderi, kullanıcının sıklıkla etkileşim kurduğu bir kişi, işletme, haber kaynağı veya kamuya mal olmuş bir figürden mi? (ör. mesajlar, etiketler, etkileşimde bulunur, takip eder vb.)
  • İçerik Türü: Gönderide ne tür medya var ve kullanıcı en çok hangi tür medya ile etkileşimde bulunuyor? (ör. video, fotoğraf, bağlantı vb.)
  • Popülerlik: Gönderiyi daha önce görmüş kişilerin buna nasıl tepki verdiğiyle ilgilidir. Özellikle arkadaşların verdiği tepki ön planda tutulur. Paylaşıyorlar mı, yorum yapıyorlar mı, görmezden mi geliyorlar, o kızgın yüzü parçalıyorlar mı?
  • Yenilik: Gönderinin ne kadar yeni olduğuyla alakalıdır. Daha yeni yayınlar daha üstte yer alır.

reklamajansi 1

Facebook Reklam Algoritması

Facebook algoritması reklam açısından incelendiği zaman burada asıl önemli olan noktanın haber akışı olduğu görülmektedir. Çünkü kullanıcılar en çok haber akışındaki gönderileri görür ve en çok haber akışında zaman geçirir. Haber akışının içeriğini etkileyen 4 temel faktör bulunmaktadır.

Envanter: Facebook’un kullanıcılarına sunacağı tüm içeriktir. Takip edilen çevreyle alakalı tüm gönderileri barındırır.  Bu kısımda göreceğiniz gönderileri rastgele bir sırayla görmezsiniz. Facebook bunun için gönderilen sinyalleri takip eder.

Sinyal: Facebook’un yapmış olduğu bir önem sıralamasını içerir. Haber akışındaki gönderileri kullanıcılarının ilgisine, beğenisine ve alaka düzeyine göre oluşturulan bir sıralamayla karşılarına çıkarır. Facebook algoritması kullanıcıların uygulama içerisindeki hareketlerinden belirli sinyalleri alarak sevebileceği gönderilerle alakalı bir tahminde bulunur ve gönderi sıralamasında da bu tahminlere öncelik verir. Hatta kullanıcılar haber akışındaki bazı gönderileri görmemektedir. Bunun sebebi ise o tarz gönderilerle alakalı herhangi bir etkileşimde bulunmamış olmasıdır.

Tahmin: Facebook uygulaması içerisinde kullanıcıların yapmış olduğu tüm hareketleri inceleyerek bu hareketler doğrultusunda kullanıcılarının hangi gönderileri beğendiği hangilerini beğenmediği konusunda bir tahminde bulunur. Tahmin sonucunda kullanıcılarıyla alaka seviyesi en yüksek olan gönderileri sunar.

Alaka Düzeyi: Bu kısım bir gönderiyle ilgili, ilgi ve alaka skorudur. Hangi gönderi daha fazla beğeni-yorum aldıysa daha az beğeni ve yorum alan gönderiye göre daha üst sıralarda görüntülenecektir.

Yani Facebook algoritması bireysel çalışmaktadır. Her kullanıcıya sunduğu içerik farklıdır. Tamamen kullanıcılarının ilgisine göre şekillenmektedir. Kullanıcılar da eğer daha fazla etkileşim alıp, üst sıralara çıkmak ya da markasını tanıtmak istiyorsa bu algoritmayı kendisine göre şekillendirip yönetebilmektedir.

SEO İle Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?  Makalemizi Okumak İçin Tıklayınız

Facebook Algoritmasını Yönetmenin Yolları

  • İstikrarlı bir şekilde sürekli ve düzenli paylaşım yapılması diğer kullanıcılarda daha üst sıralarda görünmenizi sağlayacak bir sinyaldir. Ayrıca sürekli ve düzenli paylaşım yapmak kullanıcıların profilinizi daha çok ziyaret edip vakit geçirmesini sağlamaktadır.

 

  • Hedef kitlenizin hangi zaman aralıklarında daha aktif olduğunu belirleyip gönderi paylaşımlarınızı o aralıkta yapmanız paylaşımlarınızın daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Facebook akışında gün içinde bir sürü paylaşım yapılmaktadır ve eğer siz kitlenizin çevrimiçi olmadığı bir zaman paylaşım yaparsanız gönderiniz üst kısımlarda değil alt kısımlarda yer alır. Hatta hiç yer almayabilir.

 

  • Eğer Facebook algoritmasını markanız veya işletmeniz için yönetmek istiyorsanız en dikkat etmeniz gereken kısım etkileşimdir. Aldığınız beğeniler, gönderilerinizin altına yapılan yorumlar, o yorumlara gelen cevaplar size etkileşim sağlayacaktır. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve gönderinize yorum yapma, beğeni atma hatta kendi sayfalarında paylaşma ihtiyacı hissettirmeniz görünürlüğünüzü arttıracaktır. Aynı zamanda hedef kitlenizle olan iletişiminize de önem göstermelisiniz. Yapılan yorumlara geri dönüş yapmanız size artı puan kazandıracaktır.

 

  • Kullanıcılarınıza yanlış bilgi, özgün olmayan içerik vermeyin. Bu durum hem kitlenizin size olan güvenini sarsar hem de sayfanızın yok olmasına sebep olabilir.

 

Instagram Hesabı Kısıtlandı! Sebebi Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz zaman Facebook hesabınızın daha üst sıralarda yer aldığını, etkileşiminizin arttığını ve sayfanızı ziyaret eden kullanıcı sayısındaki artışı zaman içerisinde görebilirsiniz. Aynı zamanda Facebook algoritmasını sürekli takip etmekte yarar vardır. Çünkü algoritma sabit değildir ve sürekli güncellenmektedir.

reklamajansi 1

Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı

Detaylı Bilgi ve Fiyat Almak İçin Hemen Tıklayınız.