reklam-ajansi23

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

instagramalgoritması

Instagram Algoritması Nedir?

Instagram algoritması zor ve karmaşık gibi görünse de algoritmayı şekillendiren en temel faktör üretilen içeriğin ne doğrultuda olduğudur. İçeriğin temasına ilgi gösteren kitlenin instagram hesabıyla kurduğu ilişki algoritmanın şekillenmesine neden olmaktadır. Kısaca instagram akışımızda hangi tür paylaşımların önümüze çıkacağını, kimin paylaşımlarını daha sık göreceğimizi ve takipçilerimizin bizi ne zaman ve ne kadar göreceğini belirleyen bir sistemdir. Markalaşmak isteyen veya kişisel profilini büyütmek isteyen kişiler tarafından iyi bir şekilde anlaşılmalı ve uygulanmalıdır.

instagram algoritması
instagram algoritması

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram algoritması belirli unsurlara göre çalışır. Bu unsurları kişinin ilgi alanları, etkileşim kurulan kişiler, süreklilik ve sıklık gibi faktörler belirler.

Instagram Algoritmasında İlgi Alanları

Algoritmayı aslında bizler oluşturmaktayız. Instagram takip edilen sayfaları, beğenilen gönderileri, izlenen videoları referans alarak bizlere bir içerik akışı sunar. Bu akışta kişisel beğenilere, ilgilere göre düzenlenmiş içerikler yer almaktadır. Özellikle Instagram keşfet kısmındaki gönderiler tamamen kişinin beğendiği, izlemekten hoşlandığı ve paylaşımda bulunduğu içeriklerden oluşmaktadır. Instagram kullanıcılarının nelere ilgisi olduğunun farkındadır. Keşfet sosyal medyadaki karakterimizdir ve algoritması kullanıcılarına ilgisini çekebilecek içerikleri sunmak istemektedir.

Instagram Hesabı Kısıtlandı! Sebebi Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Instagram Algoritmasında Etkileşim

Özellikle Instagram sayfasını büyütmek isteyen kullanıcılar etkileşimin Instagram algoritmasında ne kadar önemli olduğunun farkında olmalıdır. Instagram kullanıcılarının sadece %10’luk kısmı paylaşımları akışında görmektedir. Takipçilerle etkileşim içinde bulunmak, onlardan gelen mesajlara cevap vermek sayfanızı daha görünür kılacaktır. Bir gönderi paylaşıldığında etkileşimde olunan takipçiler bu gönderiyi en üst sıralarda görecektir. Aynı şekilde Instagram hikâye izleme sıralamasında da en üst kısımlarda en çok etkileşimde olduğunuz kullanıcılar bulunmaktadır.

Instagram Algoritmasında Süreklilik

Instagram algoritmasını hesabınızı büyütmeye yönelik kullanmak istiyorsanız eğer paylaşım sürekliliğine de dikkat edilmeli. Gönderi paylaşımı sürekli yapıldığı zaman daha fazla kişiyle etkileşimde bulunup, profil daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu da hesabınızın diğer kullanıcılar tarafından görülmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda sosyal medya sayfa tasarımı da diğer kullanıcıların dikkatini çekmeyi ve profilinizin takip edilmesini sağlamaktadır.

Instagram Algoritmasında Sıklık

Instagram’ın ne kadar aktif kullanıldığı da bir o kadar önemlidir. Gönderi akışını sürekli takip edip, yenileyen kullanıcılarla gün içinde sadece bir – iki defa yenileyen kullanıcıların profilleri arasında belirli farklar vardır. Aktif kullanıcıların bir süre sonra görebileceği yeni içerik kalmamasından dolayı algoritması yeni içerik önerileri karşılarına çıkarır. Aktif kullanıcıların karşısına gönderiler kronolojik sıraya göre çıkarken az aktif kullanıcıların akış sıralaması daha çok beğenilerine ve popülariteye göre şekillenir.

reklamajansi 1

Instagram Algoritması;

  • Algoritma ilginize göre şekillenir.
  • Hikaye, akış, keşfet, reels ve IG TV algoritmaları aynı mantık üzerinden çalışırlar.
  • Öncelikler etkileşime göre belirlenir.
  • Paylaşım zamanı çok önemlidir.
  • Kullanım süreniz içeriklerinizi etkiler.
  • Tüm hesap türleri aynı algoritma üzerinden değerlendirilir.
  • Yorum uzunluğu dikkate alınmaz.
  • Paylaşım sonrası etkileşim süresi önemli değildir.
  • Instagram video ve fotoğrafları eşit olarak değerlendirilir.
  • Sahte etkileşimler hemen fark edilir.

SEO İle Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?  Makalemizi Okumak İçin Tıklayınız

Instagram CEO’su Adam Mosseri’de algoritmanın işleyişini kullanıcıların uygulamanın sadece bir algoritmaya göre şekillendiğini düşünerek hareket ettiğini ve buna karşılık olarak uygulama içerisinde birden çok algoritma kullanıldığını keşfet bölümü için farklı, hikâye bölümü için farklı algoritmalar olduğu ve bu algoritmaların kullanıcılardan gelen sinyallerle çalışmakta olduğunu ifade etmiştir. Uygulama piyasaya ilk sürüldüğünde sadece paylaşım tarihine göre sıralanırken hem uygulamanın gelişmesi hem kullanıcı sayısı ve kişilerin takipçi sayılarındaki artış hem de daha sık gönderi paylaşımı gibi sebeplerden artık her gönderiyi görmek mümkün olmayacağı için kişilerin ilgi alanına göre içerik oluşturan bir algoritma geliştirildiğini söylemiştir.

Instagram hem paylaşım hem de reklam konusunda çok basit bir arayüz sunmasının yanında algoritmayı yönlendirdiğimiz doğrultuda şekil alması paylaşım ve reklam içeriğinin hedef kitleye uygunluğu ve sürekliliği konusunda hatalar yapmak algoritmanın yanlış şekillenmesine sebebiyet verecektir. Aynı zamanda algoritma uygulamaya gelen güncellemeler doğrultusunda sürekli bir değişim içindedir ve sürekli takip edilmesi gerekir. Takip edilmediği takdirde algoritma yanlış kullanılacak ve çeşitli hatalara sebep olacaktır. Bu hatalardan kaçınmak isteyen ve işe yeni başlayan işletme ve markaların instagram danışmanlığı konusunda destek almalarında fayda vardır.

reklamajansi 1

Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı

Detaylı Bilgi ve Fiyat Almak İçin Hemen Tıklayınız.