instagrambiyografi

Instagram Biyografisi

Instagram biyografisi, profilin kalbidir. 150 Karakterlik olan bu bölüm, sayfayı ziyaret eden kullanıcılara sizi takip etmeleri veya markanızı tercih etmeleri için geçerli, yaratıcı ve özgün bir imaj vermelidir. Sosyal medya uygulamaları arasında en popüleri olan Instagram’ da başarılı ve ilgi çekici bir profil oluşturabilmek için profilde kullanılan biyografi önemlidir. Kullanıcılar ilgi çekici profilleri daha sık takip etmektedir. Bu sebeple kullanıcıların ilgisini çekecek bir biyografi yazısı kullanmanız profilinizi fark edilir kılmaktadır.  Instagram biyografisine eklediğiniz yazılar da içerikleriniz kadar önemlidir.

instagrambiyografi
instagrambiyografi

Instagram biyografisi profilinizi ziyaret eden kullanıcıların profilinizle alakalı en detaylı bilgiye sahip olduğu yerdir. Biyografi kısmını etkili kullanmak, standart kullanıcıların bile en çok dikkat ettiği kısımdır. Özellikle gizli hesaplarda biyografi kısmı daha çok önemlidir. İçeriğinizi görmeyen kullanıcılar biyografinize bakar ve bu yüzden de sizi takip etmeleri için biyografiniz kullanıcılarda merak duygusu uyandırmalıdır. Instagram biyografisinin kullanıcılarda profilinizle alakalı olumlu bir düşünce yaratması için belirli koşullar bulunmaktadır.

reklamajansi 1

Instagram Biyografi Nasıl Olmalıdır?

 • Dikkat etmeniz gereken ilk konu takipçilerinizin profilinizde ne yapmalarını istediğinizdir. Sonuçta biyografi kısmı takipçilerinizle tanıştığınız ilk kısımdır. Eğer web sitenizi ziyaret etmelerini istiyorsanız biyografinize ekleyeceğiniz link müşterilerinizi sitenize yönlendirecektir.
 • Markanızın tam adını kullanıcı adına ekleyemediğiniz zaman biyografi kısmına ekleyebilirsiniz. İsminizi yazdığınız kısmı kalın yazı stili ile belirterek sonrasında alt satıra geçerek bilgilerinizi verebilirsiniz. Biyografi yazarken satırları kullanmaktan çekinmemelisiniz.
 • Markanız veya profilinizle alakalı bir hashtag bulunuyorsa bunu biyografinize eklemek sizin için yararlı olacaktır. Etiketlerinizle hem kullanıcılar markanızla alakalı gönderilerinizi görebilecek hem de siz kullanıcıların markanızla alakalı gönderilerini görebilecek ve takip edebileceksiniz. Bu sayede de buna göre içerik oluşturabileceksiniz.
 • Biyografi kısmında marka kimliğinizle alakalı bilgi vermeniz kullanıcıların markanızın neden var olduğunu ve amacının ne olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bu yüzden markanızla alakalı etkili bir cümle kullanıcıların markanızı tanımasını sağlayacaktır.
 • Aynı zamanda eklediğiniz etkili biyografi etkileşiminizi arttıracaktır.
 • Markanızla alakalı duyuracağınız bir duyuruyu da biyografi kısmına ekleyebilirsiniz. Sonuçta kullanıcılarınızla ilk teması biyografide kurmaktasınız ve buraya eklediğiniz duyurunun da gözden kaçması pek mümkün değildir.
 • Biyografinizi oluştururken Instagram’ın size sunmuş olduğu emojilerden de yararlanabilirsiniz. Emoji kullanmak biyografinizin daha çok dikkat çekmesini sağlayacaktır. Sıkıcı bir yazındansa etkili yazılmış bir yazı ve içeriğe uygun emojiler kullanmak markanızı fark edilir kılacaktır.

reklamajansi 1

Kısaca Instagram biyografisinde bulunması gereken özellikler şunlardır;

 • İşletmenin tanıtımını yansıtmalı
 • Hizmet verilen sektör belirtilmeli
 • İletişim bilgileri eksiksiz girilmeli
 • Eylem çağrısı eklenmeli

Instagram Hesabı Kısıtlandı! Sebebi Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız

İşletmelerde Instagram Biyografisi

İşletmelerde instagram biyografisi, işletmenizi müşterilere doğru bir şekilde tanıtmak için oldukça önemlidir. Bir müşteri profilinizi ziyaret ettiğinde, profiliniz içerisinde ilk biyografi kısmınıza maruz kalacaktır ve markanızla olan iletişimi ilk burada kuracaktır. Bu sebeple markanızı karşınızdaki kitleye doğru anlatmak ve etkili bir ilk izlenim bırakmak için biyografi kısmınızı özenli bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

SEO İle Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?  Makalemizi Okumak İçin Tıklayınız

İşletmenize ait Instagram profilinin biyografisini doldururken dikkat etmeniz gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan ilki biyografinizde yazan kısa cümlenin işletmeniz hakkında net bir bilgi ortaya koymasıdır. Bu yazı markanızın sloganı veya markanızla özdeşleşmiş bir cümle olabilir. Burada önemli olan yazılan yazının işletmenizi doğru tanıtmasıdır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise; profilinizi ziyaret eden kullanıcıların size kolay bir şekilde ulaşabilmesini sağlamaktır. Biyografi kısmına ekleyeceğiniz iletişim numaraları, adres bilgileri ve web sitesi adresi müşterilerinizin işletmenize ulaştırmasını kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda biyografi kısmında web sitenizin adresinin bulunması profilinizi ziyaret eden kullanıcılar tarafından bu adrese tıklanarak web sitenizin trafiğinin artmasını sağlamış olacaktır.

Profilinizin daha neşeli ve samimi görünmesi için belirteceğiniz telefon numarası, adres tarifi ve web sitesi adresi gibi eklediğiniz bilgilerin başına emojiler kullanmak hem profilinize renk katacak hem de profilinizi ziyaret eden potansiyel müşterilerin daha çok dikkatini çekmiş olacaktır. Bu sayede profilinize daha çok potansiyel müşteriyi de çekmiş olur ve profilinizi detaylı bir şekilde incelemeleri için bir sebep vermiş olursunuz. Bu sayede istatistiklerinizde ve ürün/hizmet satışlarınızda artış gerçekleşecektir.

Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı

Detaylı Bilgi ve Fiyat Almak İçin Hemen Tıklayınız.