reklam-ajansi23

Instagram Hesabı Kısıtlandı! Sebebi Nedir?

instagramhesabikisitlandi

Instagram Hesabı Kısıtlandı! Sebebi Nedir?

Instagram hesabı kısıtlandı, kısıtlanma sebebi nedir? İşletme hesabından istediğim özellikleri kullanamıyorum, ne yapmam lazım diye düşünüyorsanız sorularınızı gelin beraber cevaplayalım…

Instagram Hesabı Kısıtlandı

Instagram hesabı kısıtlandı; internet ortamındaki güvenli ağı korumak adına karşılaşılan olumsuz durumları önlemek ve hesap kullanıcılarının, diğer hesap kullanıcılarının güvenliğini ihlal etmemek ve rahatsız edici görüntü ya da olaylarla karşılaşmaması için Instagram tarafından güvenlik duvarı oluşturulur. Bu güvenlik duvarlarından bir tanesi de instagram hesabın kısıtlanmasıdır. Hesabın kısıtlanmasıyla beraber beğeni ve yorum yapamama, paylaşımda bulunamama gibi engeller oluşmaktadır. Bu engellerle diğer kullanıcıların siber güvenliğinin korunması hedeflenmektedir.

instagram-reklam-hesabinin-kisitlanmamasi-icin-9-adimda-isletme-hesabi-kurulumu

Kimi zaman da kullanıcılar sebebini anlayamadıkları birtakım kısıtlanma olaylarıyla karşılaşabilirler. Sebepsiz bir biçimde yaşanan bu olay Instagram’ın bazı hatalarından dolayı da yaşanmaktadır. Sebebini bilmediğiniz bir şekilde hesabınız kısıtlandıysa bunlar neden olmuş olabilir;

  • Küfür, hatalı bir yorum ya da yanlış içerikli gönderi paylaşımında bulunulması,
  • Takip istekleri kabul edilmediği halde devamlı olarak takip isteği gönderilmesi,
  • Hesap yeni açılmasına rağmen çok aktif şekilde kullanılması,
  • Kullanılan hesabın diğer kullanıcıların tarafından şikâyet edilmiş olması.

Reklam Hesabı Kısıtlandı Ne Yapmalıyım? Instagram Reklam Kısıtlaması Kaldırma İle İlgili Makalemizi Okumak İçin Tıklayınız.

Kimi zaman da tek sebep Instagram’ın kendisine bağlı olan teknik sorunlar olabilir. Bu sebeple instagram hesabı kısıtlandı sorununun neden olduğunu anlamak biraz daha zordur.

instagramhesabikisitlandi
instagram hesabı kısıtlandı

Instagram Hesabı Kısıtlandı Ne Yapmam Gerekiyor?               

Instagram hesabı kısıtlandı sorununun kaldırması için 1-2 gün hiç kimseyi takip etmeden beklemeniz gerekmektedir. Instagram kullanıcıları spama düşmeden beklerseniz 3-4 hafta içinde sorunun kendiliğinden çözüldüğünü belirtiyorlar. Bu süre zarfında hesabınızı açmak ya da kurtarmak adına yapacağınız her hamle tekrar bir spam işlem olarak algılanacaktır ve hesabınızı kurtarma süreniz biraz daha uzayacaktır. Bu sebeple sabırla beklemeniz gerekmektedir.

Instagram Hesabı Kısıtlandı Sorunuyla Alakalı Diğer Makalemize Göz Atmak İçin Tıklayınız

reklam ajansı
reklam ajansı

Instagram’da Neden Ban Yenir

Instagram kullanıcılarının geneli Instagram hizmet şartları ve topluluk kurallarını bilmemektedir. Instagram’ı açarken karşınıza çıkan şartlar ve kuralları okumadıysanız farkında olmadan Instagram hesabı kısıtlandı sorununa sebep olmuş olabilirsiniz. Hizmet şartlarını ve topluluk kurallarını okuyan kullanıcılar ise hesaplarını bu doğrultuda kullanarak hesaplarının banlanma olasılığını en aza indirmektedirler.

Instagram’ın yasakları, kısıtlamaları ve hesabınızı banlaması hizmet şartlarının ve topluluk kurallarının dışına çıkmanız sonucunda kendisini göstermektedir. Instagram kısıtlamaları üç şekilde karşımıza çıkar.

  • Bans
  • Action Blocks Ban
  • Shadow Bans

Bans

Ban kelimesi yasaklama anlamı taşımaktadır. Instagram ban ise kullanıcısını Instagram’dan uzaklaştırmadan yanlış görülen davranışları karşısında cezalandırmasıdır. Hesabınız Instagram tarafından banlandıysa hesabınızı telefon numaranızla doğrulayarak 30 ila 60 gün içerisinde açmanız ya da direkt Instagram ile irtibat kurarak yasağı kaldırmanız mümkün olabilir. Tabi ki hesabınızın tamamen kapatılmamış olması gerekmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Paket Fiyatları İçin Tıklayınız

Action Blocks Ban

Instagram, bir kullanıcısının spama maruz kaldığını fark etmesiyle, belirli bir süre zarfında kullanıcıları engeller ve kullanıcılara “Action Blocked” yazılı bir uyarı mesajı verir. Yani Instagram, kullanıcıların  yanlış davranışlar sergilemesine karşılık böyle bir cezalandırma yöntemi ortaya koymaktadır.

Shadow Bans

Shadow Ban yani gölge banlama, üye olarak giriş yaptığınız her mecra için geçerli bir özellik kısıtlayıcı ban türüdür. Bazı davranışlarınızın spam olarak algılanması sonucu ve kullandığınız sosyal mecranın içerisindeki diğer bir kullanıcı ya da kullanıcıların hesabınızı şikayet etmesiyle beraber oluşabilir. Shadow Ban’da Instagram hesabınızda çok fazla hashtag yani etiket kullanırsanız ve bunu sürekli şekilde de yapmaya devam ederseniz kullanmış olduğunuz etiketlerde hem gönderileriniz hem de hesabınız görünümünü yitirecektir. Shadow Ban’da hataları tekrar etmemek önemli bir husustur. Tekrar etmeye devam ettiğiniz taktirde hesabınız da kısıtlı kalmaya devam edecektir ve kullandığınız etiketlerde görünümünüz olmayacak ve etkileşiminiz oldukça fazla düşecektir.

instagramhesabikisitlandi
instagram hesabı kısıtlandı

Hesabınızda Shadow Ban Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Instagram gönderileriniz normalde olduğu kadar fazla beğeni almıyorsa,

Hikayeleriniz normal zamandaki kadar görüntülenmeye ulaşmıyorsa hesabınızın banlandığını gösterir.

Instagram İşletme Hesabı Müzik Kısıtlaması

Instagram’da, hikayelere ve reelslere müzik ekleyememek hesabınızın kısıtlanmasını gösteren etkenlerden bir tanesidir. Aradığınız bir müzikte “Hiç sonuç bulunamadı” ibaresiyle karşılaşıyorsanız ya da müzik ekleme kısmında hiçbir müzik çıkmıyorsa  hesabınız kısıtlanmış demektir.

instagramhesabikisitlandi
instagram hesabı kısıtlandı

Shadow Ban’dan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Instagram Hesap Tipinizi Kontrol Edin

Problem yaşadığınız sayfanız bir işletme hesabıysa öncelikli olarak işletme hesabınızı şahsi hesaba dönüştürmeniz size yardımcı olacaktır. Bu işlemi yapmanızın nedeni, profilinizin işletme hesabı olarak diğer kullanıcılara alakalı olmayan içerikler sunuyor olarak görünmesidir. Siz işletme hesabınızdan şahsi fotoğraflarınızı paylaştığınız zaman Instagram’ın kurallarını ihlal etmiş oluyorsunuz bu sebeple Instagram sizin hesabınızı kısıtlıyor. Bir işletme hesabında özel yaşamınıza dair şeyler paylaşılınca amaç dışında paylaşımda bulunduğunuz görülüyor.

Bu süreçten sonra Instagram önlem olarak “Bu hesap kendi amacı doğrultusunda içerik paylaşmıyor, içerikler spam olabilir” diye düşünüp birtakım özelliklerinizi kısıtlamaktadır. Bu kısıtlamalara genel olarak shadow ban denilmektedir. Bu sebeple hesabınızın tipini paylaşılan içeriklere uygun olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Hesabınızı işletme hesabından kişisel hesaba çevirmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Gönderilerinizdeki Hashtagleri Kontrol Edin

Instagram gönderilerinizde çok fazla ve alakasız hashtagler kullanıyorsanız bunları kontrol edip düzeltmenizde ya da doğrudan silmenizde fayda var. #instadaily, #instalike, #instagood, #instagram, #keşfet, #keşfetteyiz gibi etiketleri gönderi ve hikayelerinizde oldukça fazla kullanıyorsanız bunları yapmaktan vazgeçmelisiniz. Paylaşımlarınızın konusu dışında kullandığınız etiketler hem gönderilerinizin erişimini düşürür hem de hesabınızın ban yemesine sebep olur. Eğer işletme hesabıysanız işletmenize ve paylaştığınız gönderiye uygun etiketler kullanmanız daha doğru sonuçlar almanıza sebep olacak ve hesabınızın kısıtlanma olasılığını azaltacaktır.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda hesabınıza girerek paylaşımlarınızın açıklama metinlerine bakmanız ve gönderilerinizden alakasız etiketleri temizlemeniz gerekmektedir. Bu temizleme işleminden sonra Instagram tekrar sizin hesabınıza baktığında düzenlenmiş ve temizlenmiş içerikleri fark edip kısıtlanan hesabınızdan shadow banı kaldırabilir.

Biyografi Kısmında Kullandığınız Etiketlere Göz Atın

Instagram biyografi bölümü yani profilinizi açıkladığınız bölümde hashtag kullanmamaya ya da çok az kullanmaya özen gösterin.

Biyografinizde etiket varsa eğer kullandığınız etiketlerin sizinle alakalı etiketler olmasına ve çok az olmasına dikkat edin. Aksi taktirde kullandığınız hashtagler Instagram tarafından büyük derecede spam olarak algılanacak ve hesabınız kısıtlanacaktır.

Takipçilerinizi Kontrol Edin

Instagram’da şimdiye kadar bot takipçi yani sahte takipçi satın aldıysanız ya da başkaları size bot takipçi yaptıysa Instagram size shadow ban uygulamış olabilir. Instagram algoritmasında, sahte hesapları ve sahte hesapların takip ettiği diğer hesapları algılar ve buna göre bir yaptırım uygular. Bu yaptırımlardan birisi de shadow ban olabilir.

Bu süreçte sahteliğinden emin olduğunuz takipçileri çıkartmanız da faydalı olacaktır. Sizi takip etmesini engellemeniz gerekmektedir. Eğer hesabınızdaki bot takipçiler onbinlerceyse tek tek silmekle uğraşmak yerine yeni bir hesap açmanız daha sağlıklı olacaktır.

reklam ajansı
reklam ajansı

SEO İle Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?  Makalemizi Okumak İçin Tıklayınız

Gönderilerinizdeki Yorumları ve Beğenileri Kontrol Edin

Instagram hesabınızda sahte takipçilerden gelen sahte yorumlar ve beğeniler kullanıyorsanız ya da siz sahte olduğunun farkında olmadan sahte hesaplardan size beğeni ya da yorum geliyorsa bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Sahte hesaplardan gelen beğenileri kaldırıp yorumları silmeniz gerekmektedir.

Instagram’ın algoritması devamlı olarak aynı yorumları yapan ve aynı zamanda sahte olan hesapları algılıyor ve buna göre bir kısıtlama getiriyor. Eğer siz isteyerek sayfanızın daha aktif görünmesi için bu hesaplardan gelen yorum ve beğenileri alıyorsanız sakın yapmayın. Aktifliğinizin artması yerine etkileşimleriniz düşecek ve ban yeme olasılığınız artacaktır.

Eğer siz de dikkat çekmek ve etkileşiminizi arttırmak için çok fazla ve sürekli aynı yorumları yapıyorsanız bu da shadowbana takılmanıza sebebiyet verebilir. Bu tarz hareketlerden kaçınmanız sizin yararınıza olacaktır.

Diğer Hesapları Takip Etmekten Çekinmeyin

Kimseyi takip etmeden çok takipçiyle etkileşimim daha çok olur diye ve diğer hesapları takip ettiğiniz zaman hesabınızın kalitesinin arttığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Instagram’da karşılıklı etkileşim çok önemlidir. Mavi tiki olan bir hesabınız yoksa kimseyi takip etmeyen ya da takip edilen sayısı çok az olan hesaplar sahte hesap olarak göze çarpmaktadır.

Takipçi sayısı fazla olan, takip edilen sayısı az olan ve gönderi paylaşmamış hesaplar her zaman risk altındadır. Bu sebeple diğer Instagram hesaplarını ya da doğrulanmış sayfaları takip etmenizde fayda olacaktır.

Instagram Hesabı Kısıtlandı Sorunuyla Alakalı Diğer Makalemize Göz Atmak İçin Tıklayınız

Şunu unutmamalısınız ki; paylaştığınız gönderiler, hikayeler, kullandığınız müzikler ve diğer bütün etkenler sizi takip eden ya da sizin karşısına çıktığınız hiçbir kullanıcının canını sıkacak şekilde olmamalıdır. Instagram kullanıcıları sizi spam olarak şikâyette bulunduklarında hesabınız doğrudan kapatılmayabilir ya da o anlık olarak bir kısıtlamayla karşılaşmayabilirsiniz fakat Instagram algoritması sizin rahatsız edici davranışlarda bulunduğunuzu düşünebilir ve belirli bir süre zarfında Instagram’daki birçok hareketinizi kısıtlama yoluna gidebilir.

INSTAGRAM KULLANICILARI HESAPLARINDA SORUN YAŞIYOR!

Birçok Instagram kullanıcısı “Hesap askıya alındı.” bildirimi alıyor, Instagram’a giriş yapamıyor ya da takipçi sayıları hızla düşüyor.

instagram sorunu
instagram sorunu

INSTAGRAM’DA DÜNYA GENELİNDE SORUN YAŞIYOR!

Konuyla ilgili Instagram Twitter hesabından “Bazılarınızın Instagram hesabınıza erişim sorunları yaşadığının farkındayız. İnceliyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. #instagramdown” şeklinde açıklamada bulundu.

INSTAGRAM SORUNU DAHİLİNDE NELER YAŞANIYOR?

Birçok hesap sebepsiz yere askıya alınıyor.

Hesapların takipçi sayısında ani ve fazla düşüşler yaşanıyor.

Çoğu IOS kullanıcısı Instagram’a erişemiyor.

reklam ajansı
reklam ajansı

Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı

Detaylı Bilgi ve Fiyat Almak İçin Hemen Tıklayınız.