reklam-ajansi23

Instagram Reklam Yönetimi

instagramreklamyonetimi

Instagram Reklam Yönetimi

Instagram reklam yönetimi; işletme ve markalar için Instagram uygulaması üzerinden yapacakları, reklamların kurulumu, optimizasyonu ve değerlendirilmesi süreçlerini içeren bir tanıtım ve pazarlama stratejisini ifade eder.

Instagram uygulaması dünyada en çok kullanılan sosyal medya ortamı iken ülkemizde de kullanımı ve etkileşimi en yüksek sosyal medya kanalıdır. Bu denli aktif kullanıcı sayısına sahip olan Instagram uygulaması reklam veren işletme ve markalar için vazgeçilmez bir platformdur. Bu yüzden Instagram reklam yönetimi de oldukça önemli bir alan olarak bilinmektedir. Instagram reklam yönetiminde bir mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir.

Gelişen teknoloji ve dünyadaki gelişmelerle beraber kullanıcılar Instagram uygulaması üzerinde daha fazla zaman geçirerek yakın ve uzak çevreleri ve yaşanan gelişmeleri Instagram kanalı ile takip edip değerlendirmektedir. Böylelikle reklam verilmesi gereken en önemli mecralardan bir tanesi Instagram olmaktadır. Instagram reklam yönetimi yapılırken, hangi kullanıcılara reklam gösterileceği edinilen veriler aracılığıyla daha rahat belirlenmektedir.

Instagram uygulamasının işletme ve markalara sağladığı en büyük avantaj reklam verme olanağıdır. Bu sayede işletme ve markalar potansiyel hedef kitlelerine kısa yoldan ulaşabilmekte ve mevcut hedef kitleleri ile de bağlarını güçlendirebilmektedir. Hedef kitleler ile sıcak temasın olduğu Instagram uygulaması sayesinde işletme ve markalar bilinirliklerini, etkileşimlerini ve dönüşümlerini arttırma imkânı bulabilmektedir. Böylelikle de Instagram reklam yönetiminde, pazarlama hedefleri doğrultusunda etkili reklamlar kullanmak, reklamların yayınlanma zamanlarını ve kullanıcılar üzerindeki etkilerini görmek ve kampanyaların takiplerini sağlamak gibi çoklu çözümleri bir araya getirebilirsiniz.

Instagram yönetimi konusunda bir uzmandan yardım aldığınız zaman, siz kendi işlerinize odaklanırken sizin yerinize reklamlarınızı yönetecek birisi olacak ve siz zamandan fazlasıyla tasarruf etmiş olacaksınız. Siz kendi alanınızda işlerinizin yoğunluğuyla ilgilenirken aynı zamanda reklamlarınız oluşturulup düzenlenecek ve takibi profesyonelce yapılacaktır.

instagram reklam yönetimi
instagram reklam yönetimi

Instagram Reklam Yönetimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram reklam yönetimi öncesi dikkat edilmesi gereken hususların en başında kullanıcıların Instagram reklamları sırasında gerçekleştirecekleri profil ziyareti ile karşılaşacakları Instagram sayfasıdır.

Instagram sayfa düzeninin kullanıcı odaklı, göz yormayan ve faydalı bilgiler içeriyor olmasının yanında biyografi kısmında da görmek istedikleri işletmenin iletişim bilgileri ve müşteriye sağladığı fayda ve avantajların belirtiliyor olması gereklidir.

Instagram reklamı ne kadar ilgi çekici olursa olsun Instagram reklam aracılığı ile profile ziyaret gerçekleştiren potansiyel müşteri ihtiyacı olduğu ürün ya da hizmete talebi sürdürebilmesi için sayfa düzeninin de sağlanmış olması gerekmektedir. Aksi halde sadece ziyareti gerçekleştirip Instagram sayfasından ayrılacaktır.

Instagram sayfasının da aktif bir şekilde kullanımı potansiyel müşterilerin gözünde daha erişilebilir gözükmeleri işletme ve markaların güvenilirliğini arttırmaktadır.

Instagram sayfasının etkileşiminin yüksek olması da organik olarak yeni hesaplara dolayısıyla yeni potansiyel müşterilere erişimi kolaylaştıracaktır. Bu sebeple Instagram reklam yönetimi uygulanmadan önce sosyal medya alanlarının görünüm ve güven açısından kuvvetlendirilmesi gerekmektedir. Daha sonra Instagram reklam yönetimine geçilmesi daha doğru olacaktır. Yoksa potansiyel müşteriler karşılarına çıkan reklamlardan sonra profil ziyareti yaptıklarında istedikleri sonucuna ulaşamayabilirler. Bu da markaya olan güveni kazanamadan kaybetmek anlamına gelmektedir. Eğer etkili bir Instagram reklamı istiyorsanız öncelikle sosyal medyalarınızı güçlendirmeniz gerekmektedir.

reklam ajansı
reklam ajansı

Instagram Reklam Yönetimi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram reklam yönetimi sürecinde dikkat edilmesi gerekenlerin başında hedef kitlelerin belirlenmesi ve hedef kitlelerin dinamikleri ile işletme ve markanın kurumsal kimliğine uygun reklam tasarımlarının önemi başı çekmektedir.

Hedef kitlelerin seçiminde ürün veya hizmetimizi satın alma potansiyeli gösterebilecek kitlelerin ayrık kümeler şeklinde belirlenmesi son derece önemlidir. Hedef kitleleri oluştururken benzerlik oranlarının yüksek olması hedef çakışmasını arttırmakla beraber test sürecinin tam anlamıyla gerçekleşmesinin önüne geçebilmektedir.

Hedef kitlelerin seçiminin yanında reklam görsellerinin farklılaştırılması da son derece önemlidir. Reklam görsellerinde kullanılacak metinsel içerikler, metinsel içeriklerin yazı karakterleri, arka planlar, logonun konumlandırılması ve ürün veya hizmetin sunuş biçimi reklama karşı gösterilecek etkileşimi farklılaştırabilmektedir.

SEO ile Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?  Makalemizi Okumak İçin Tıklayınız

Hedef kitle ve reklam görsellerinin testinin yanında doğru bütçe ve zamanlama faktörlerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Rekabetin yüksek olduğu gün ve haftalarda veya sektörlerde düşük bütçeler reklam verilmesi açık arttırma usulü ile çalışan Instagram reklamlarının erişim, etkileşim ve dönüşüm oranın azalmasına neden olabilmektedir.

Instagram reklamına test süreçleri için bir zaman tanınmalıdır. Bu zamanlama ikişer günlük periyotlarla izlenmeli 2 günün sonunda beklenilen erişim, etkileşim ve dönüşümü almayan reklamlar hemen kapatılmamalıdır. Çünkü ilk 2 gün erişimi, etkileşimi ve dönüşümü düşük olan reklamlar sonraki süreçte diğer reklamlara oranla daha fazla erişim, etkileşim ve dönüşüm alabilmektedirler.

Instagram Hesabı Kısıtlandı! Sebebi Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Instagram reklamları öğrenme süreçleri göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin mesajlaşma reklamı kampanya türünde bir reklam kampanyası başlatıldığı vakit 50 mesaja kadar bir öğrenme süreci olmaktadır. Bu öğrenme sürecinin aşılması reklamların optimizasyonunu sağlayarak hedef kitleler içerisinde daha doğru kişilere ulaşmada ve sonuç başı ücretlerin düşüşünde fayda sağlayabilmektedir.
Instagram reklamlarında sizden ürün veya hizmet almak isteyecek potansiyel müşterileri doğrudan hedef alarak, markanıza ilgi duyan kullanıcıları kolayca ayırt edebilirsiniz. Bu ayırt etme sürecinde de Instagram reklamlarınıza gereken özeni göstermelisiniz.

instagram reklam yönetimi 2
instagram reklam yönetimi 2

Instagram Reklam Yönetimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşletme ve markalar için ürün ve hizmetlerini potansiyel kitlelerine ulaştırmak ve bu kitleler içerisinden mevcut müşteriler edinmenin yanında; Instagram reklamları aracılığı ile etkileşime geçecek kullanıcılara yani potansiyel müşterilere satış öncesi tanıtımda samimi ve açık bir dilin kullanılması, satış ve kargolama sürecinde ürün veya hizmetin eksiksiz bir şekilde müşteriye ulaştırılması ve satış sonrasında iletişiminin sürdürülmesi ile memnuniyetin de paylaşılması sonucu ürün veya hizmet tanıtım ve satış sürecini bir sonraki müşterilerde satış için ikna çabalarını arttırıcı bir sosyal kanıt olacaktır.

Testleri ve kampanya süreçleri dolan reklamların istatistikleri bir sonraki Instagram reklam kampanyalarında hedef kitle, reklam görseli ve Instagram reklam stratejilerinin temelini oluşturacaktır.

Instagram uygulamasının temel amaçlarından biri kullanıcılarının bu platformlarda daha fazla vakit geçirmesidir. Instagram üzerinde kullanıcılara bilgilendirici ve ilgi çekici içerikler sunmakla beraber Instagram’ın temel amaçlarından birine dolaylı olarak hizmet edileceğinden dolayı hem organik paylaşımlarla büyümeye hem de ücretli reklamlardan veriminin artmasında Instagram hesaplarına katkıda bulunacaktır.

reklam ajansı
reklam ajansı

Sakarya Instagram Reklam Yönetimi

Sakarya Instagram reklam yönetiminde, profesyonelce Instagram reklam yönetimi yapılmaktadır. Instagram reklamları, yapılan rakip analizleri ve hedef kitle belirlenmesinden sonra oluşturulmaktadır. Reklamların takibi düzenli şekillerde yapılmaktadır. İlgi gören reklamlara odaklanılarak gelecek çalışmalar da bu doğrultuda tasarlanmaktadır. Potansiyel müşteriler profesyonel bir şekilde analiz edilerek ilgili reklamlar ilgilenen kullanıcılara gösterilmektedir. Instagram reklamlarınız sizin de değerlendirmelerinizle oluşturularak, en düşük maliyetle olabilecek en yüksek performansı yakalayacaktır. Siz de profesyonel bir şekilde Instagram reklam yönetiminiz olsun istiyorsanız ve adımlarınızı güvenli bir biçimde atmak istiyorsanız Sakarya Instagram reklam yönetimi konusunda ekibimize hızlıca ulaşabilirsiniz.

reklam ajansı
reklam ajansı

Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı

Detaylı Bilgi ve Fiyat Almak İçin Hemen Tıklayınız.

Sosyal Medya'da Paylaş