reklam-ajansi23

Reklam Hesabı Kısıtlandı Ne Yapmalıyım? Instagram Reklam Kısıtlaması Kaldırma

reklamhesabıkısıtlandı

Reklam hesabı kısıtlandı ne yapmalıyım? Instagram reklam kısıtlaması kaldırma, reklam veremiyorum gibi sorunlarınız için makalemizi inceleyebilir ve sorunun çözümü için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

Facebook, reklam hesaplarında sorun olarak gördüğü ilke ihlali ve dolandırıcılık faaliyeti için reklam yayınlarınızı geçici olarak durdurur ya da temelli olmak üzere reklam hesabınızı kapatabilir. Peki böyle bir durumla karşı karşıya geldiğiniz zaman ne yapmanız gerekmektedir?

Facebook reklam hesabı kısıtlandı sorununu yaşamamak ve Facebook reklam hesabının kapatılmaması için nelere dikkat etmek gerektiğini gelin beraber ele alalım.

Kapatılan Facebook hesabı ve kısıtlanan Instagram hesabı için detaylı bilgiye Instagram Hesap Kısıtlanması makalemize BURAYA TIKLAYARAK erişebilirsiniz.

reklamhesabıkısıtlandı
reklamhesabıkısıtlandı

Facebook Reklam Hesabı Kısıtlandı

Facebook reklam hesabı kısıtlandı sorunu; Facebook, oluşturduğunuz reklamlarda ya da doğrudan oluşturduğunuz reklam hesabında sorun teşkil edici bir davranış saptadıysa; reklam hesabınızı geçici olarak dondurmuş ya da kalıcı olarak kapatmış olabilir. Bunun birçok farklı sebebi olmaktadır.

Öncelikle ödeme yöntemlerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Kurulan Facebook reklam hesabıyla ödeme alınacak kart sabinin adı aynı olmalıdır. Bu başlıca bir etkendir. Ya da ödeme yöntemlerinizde ani değişimler olmuşsa Facebook, reklam hesabınızı korumak adına hesabınızı dondurmuş olabilir.

instagram-reklam-hesabinin-kisitlanmamasi-icin-9-adimda-isletme-hesabi-kurulumu

Ödeme yöntemiyle alakalı bir dondurma olduğunu, size gösterilen uyarı ekranında “Reklam hesabınızda bazı sıradışı hareketler olduğundan, reklamlarınızı durdurarak hesabınızı koruyoruz. Siz hesabınızı doğruladıktan sonra, mevcut bakiyenizi kullanarak reklamlarınızı yeniden başlatacağız.” şeklinde bir yazı görmekteyseniz anlayabilirsiniz.

Eğer “Reklam hesabınız ilke ihlaleri nedeniyle işaretlendi. Yayınlamakta olduğunuz reklamlar kapatıldı. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.” şeklinde bir uyarı görüyorsanız; Facebook, reklamlarınızda ilke ihlalleri adı altında uygunsuz reklam olarak gördüğü reklamlarınızı durdurmuş ve hesabınızı kapatmış demektir.

reklamhesabıkısıtlandı
reklamhesabıkısıtlandı

Peki Dondurulan ve Kapatılan Facebook Reklam Hesapları İçin Neler Yapılabilir?

Dondurulmuş bir reklam hesabı için ödeme yönteminden dolayı uyarı aldığınız zaman hesabınızı doğrulamanız ve ödeme yöntemlerinizi kontrol etmeniz size yardım sağlayacaktır. Hesabınızı doğrulama ekranında size sorulan soruları olabildiğince açıklayıcı bir şekilde doldurmanız ve sonrasında “Gönder” butonuna tıklayarak işleminizi bitirmeniz gerekmektedir. Facebook yetkilileri size tahminen bir hafta içerisinde size mail gönderecek ya da sizi arayacaklardır.
Kapatılan bir reklam hesabı için ilke ihlallerinden dolayı bir uyarı aldıysanız hesabınızı geri döndürmek biraz daha zor olacaktır. Ne kadar iletişime geçmek için bir irtibat sayfası yapılmış olsa da kapatılan Facebook reklam hesaplarının tekrar açılması pek mümkün değildir. Yine de denemek için yapılabilecek bir yöntem şu şekilde ilerlemektedir. Uyarıda verilen “bizimle iletişime geçin” butonuna tıklayarak yönlendirildiğiniz sayfadaki bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basmanız başvuru yapmanız için yeterli bir adım olacaktır.

reklamhesabıkısıtlandı
reklamhesabıkısıtlandı

Kapatılan Reklam Hesabı Nasıl Geri Alınır? Instagram Reklam Kısıtlaması Kaldırma

1-)İlk olarak yapılacak işlem Facebook hesabınıza ait kimlik onayını gerçekleştirmek. Bu işlemi Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra. Ayarla sekmesinde Kişisel Bilgiler kategorisi içerisinde yer alan Kimlik Onayı sayfasına giderek kimliğinizi onaylayınız.

Kimlik onay sürecini başlatmadan önce profil bilgilerinizin kimlik bilgilerinizle eşleşmesi gerekmektedir. Burada kimlikteki adınız-soyadınız, doğum tarihiniz ve profil fotoğrafınız Facebook profilinizle eşleşmelidir.

2-)Facebook hesabının kısıtlanması veya kapatılması durumunda Facebook Hesap Kalitesi kısmında Değerlendirme Talep Edebilir ya da bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız Facebook ile Form göndererek iletişime geçebilirsiniz.

3-) Diğer bir yöntem ise Facebook hesap kalitesi sayfasında sol altta ”?” simgesi ile yer alan Yardım seçeneğinden Facebook Canlı Destek ekibiyle iletişime geçebilir ve sorunumuzu anlık olarak çözebiliriz.

Değerlendirme süreçleri 24-72 saat aralığında sürebilirken bazen de 1-2 saate sonuçlanabilmektedir.

reklamhesabıkısıtlandı
reklamhesabıkısıtlandı

Değerlendirme süreçlerini yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bazı maddeler vardır. Bu maddelere dikkat edilmesi sorunun önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Reklam Hesabı Kısıtlandı – Reklam Hesabı Neden Kapatılır?

Reklam hesabı kısıtlandı ise başlıca sebeplerini maddeler halinde yazdık:

1- Sahte Facebook Profili: Reklam hesabınız kısıtlandığı vakit Facebook Kimlik Onayı istemektedir. Facebook hesaplarını oluştururken yanlış bilgilerin veya rastgele bilgilerin Facebook profile eklenmesi kimlik onay sürecinde sorun yaşatabilmektedir

2-)Şüpheli Girişler: Farklı Tarayıcılarından ve Bölgelerden yapılan girişler de Facebook tarafından spam olarak algılanmaktadır. Ayarlar> Güvenlik ve Giriş > İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması seçeneğini aktif edebilirsiniz.

3-) Bakiye Yetersizliği: Yeni açılan reklam hesaplarından faturalandırma düzeyi çok düşük iken düzenli reklam vermeye devam ettiğiniz sürece Facebook size güvenebilmekte ve faturalandırma düzeyini daha yüksek miktarlara çıkarabilmektedir. Bu süreçte bakiyenin yetersiz olması ve reklam ödemesinin yapılmaması da reklam hesabının kısıtlanmasına neden olabilmektedir.

4-) İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması: Güvenlik zaafiyetlerinin önüne geçmek için Facebook ve bağlı tüm hesaplarınızın güvenli giriş için iki faktörlü kimlik doğrulamalarının açık olması gerekmektedir.

5-) VPN ve Proxy Kullanımı: Facebook VPN ve Proxy kullanımını da şüpheli hareketler olarak görmektedir. Bundan dolayı Facebook hesabınız ve bağlı reklam hesaplarınız kısıtlanabilmektedir.

6-) Tekrar Eden ve Spam Hareketler: İnternet bağlantısından, tarayıcıdan, şebekeden veya Facebook sorunlarından kaynaklı yanıt verememe ve hata ile karşılaşma durumunda üst üste yapılan denemeler de hesabın kısıtlanmasına neden olabilir.

7-) Reklam İlke İhlalleri: Kişisel nitelikler, cinsel içerikler ve marka kullanımı gibi ilkelerin ihlal edilmesi reklam hesabın kısıtlandı sorununa neden olabilirken ilke ihlallerinin üst üste tekrar edilmesi süreci reklam hesabının kapatılmasına götürebilir.

Reklam hesabı kısıtlandı ise buna sebep olan ve fark edilmeyen en önemli unsur da Shadowban’dır. Instagram hesabından yapılan paylaşımların instagram algoritması tarafından spam olarak algılanması sonucu instagrama gelen kısıtlama – shadow ban; erişim, görüntülenme ve etkileşimi, beğeni ve yorumların azlığı, paylaşım yapamama ve hesabın tamamiyle kapatılmasına kadar geçen süreci ifade eder.

reklam ajansı
reklam ajansı

Peki Instagram Kısıtlaması – Shadow Ban Nedir? Öğrenmek İçin Hemen Tıklayınız.

Reklam Hesabı Kısıtlandı Reklam Veremiyorum

Facebook, reklamlarınızda bir şeyler yolunda gitmediğinde geçici ya da kalıcı olarak reklam hesabınızı devre dışı bırakır. Bir reklamınızda ret alıyorsanız bunun sebebi büyük ihtimalle bir kural ihlalinden kaynaklanıyordur. Ama onaylanmamış bir reklamla karşılaşıyorsanız bunun sebebi tekrarlanan reklam ihlallerinden ya da olumsuz geri bildirimlerden dolayıdır.
Onaylanmamış reklamlarda, reklam bir süre oynatılır ve sonrasında reklamda bir hata tespit edilip reklam durdurulur.

Eğer reklamınızın içinde kelime bazlı hatalar varsa hesabınız bu yüzden kısıtlanmış olabilir. Kelime bazlı hatalar “Bu” gibi işaret anlamı içeren kelimelerin kullanılmasından kaynakla, bunun nedeni kelimenin genelde tıklanma için kullanılıyor olmasıdır. “Siz” ve “sizin” kelimeleri de aşırı kullanım da onaylanmayan kelimelerdir. Bu tarz ifadeleri çok fazla kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Paket Fiyatları İçin Tıklayınız

Instagram Reklam Hesabım Kısıtlandı – Instagram Reklam Kısıtlaması Kaldırma

Herhangi bir sosyal mecrada reklam vermeden önce, hatta hesabın kurulumundan itibaren bütün kurallara dikkat etmek gerekmektedir. Aksi taktirde farkında olmadan bile kural ihlali yapabilir ve hesabınızın kısıtlanmasına sebebiyet verebilirsiniz. Instagram algoritmasına ters düşen davranışlar sergilediğiniz zaman instagram bunu otomatik olarak algılar ve size çeşitli yaptırımlarda bulunur. Bu yaptırımların ilki hesabı belirli bir yere kadar kısıtlamayla başlar, hatalarınızı düzeltmediğiniz taktirde bu kısıtlamalar artar ve hesabınızın kapatılmasına kadar ilerler.
Instagram reklam hesabı da yine aynı etmenlerden dolayı ve bunlara ek olan diğer etmenlerden kaynaklı olarak da kısıtlanmış olabilir. Peki instagram reklam hesabınız başka hangi sebeplerden dolayı kısıtlanmış olabilir?

Instagram reklam hesabı kısıtlandı sorununun birçok farklı nedeni olmaktadır. Bunlar;

-Küfür içeren reklamlar
-Küfür bazlı içerikler
-Noktalama işaretlerindeki hatalar
-İmla hataları
-Cinsel içerik bulunduran reklamlar
-Dolandırıcılık içeren reklamlar
-Yasadışı reklamlar şeklinde kategorilere ayrılmaktadır.

reklam ajansı
reklam ajansı

Instagram reklam hesabı kısıtlandı sorununu yaşayanlar öncelikli olarak hesaplarındaki içerikleri, yayınladıkları reklamları kontrol etmeleri gerekmektedir. Reklam verilen içerikteki verilmek istenen mesajın ne olduğuna, doğruyu yansıtıp yansıtmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. İçerikle mesaj birbirinden bağımsız olmamalıdır. Bunlar instagram reklam hesabı kısıtlandı sorunu için yeterli nedenler olacaktır. Bunun yanında reklam içeriğiniz bir ürün satışı üzerineyse, satışını yaptığınız ürünün kullanım talimatlarına yönelik bilgilere yer vermemeniz ya da içerikten alakasız bilgiler vermeniz de instagram reklam hesabı kısıtlandı sorununun olması için doğrudan bir neden olacaktır. Instagram reklam kısıtlamalarında en önemli nedenler biri de cinsel içerik barından reklamlardır. Bu tarz reklamlarda genelde hesap direkt olarak kapatılabilir.

Son olarak, yönlendirme sayfalarıyla alakalı potansiyel müşterileriniz reklam içeriğine tıkladığında doğru sayfaya yönlendirilmiyorsa reklam hesabınız kısıtlanacaktır. Açılmayan bir sayfaya yapılan yönlendirmeler de ise reklam hesabı kapatılabilir. Eğer hesabınız kısıtlandıysa, reklam hesaplarınızda yönlendirmek istediğiniz sayfaların kontrollerini sağlayınız. Yanlış yönlendirmeleri ortadan kaldırmanız reklam hesabı kısıtlandı sorununu ortadan kaldırılmasına fayda sağlayacaktır.

Instagram Reklam Hesabı Kısıtlandı Sorununda Ödeme Problemi

Instagram reklam hesabı kısıtlandı sorununda ödemelerinizden dolayı da bir kısıtlanma olabilir. Instagram reklamları, reklam ödemelerini otomatik olarak çektiği için bankanız bazı ödemelere onay vermemiş olabilir ve reklamlarınızın ödemesinin çekimi olmadığı için reklamlarınız kısıtlanmış olabilir. Bu tarz durumlarda reklam bakiyenizi kontrol etmeniz, eğer çekim sağlanamadıysa biriken borcu ödemeniz ve bankanızla iletişime geçmeniz hesabınızın kısıtlanmasını açacak bir yöntemdir.

Ödeme Yönteminin Geçersiz Olmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ödemeniz başarılı olursa Facebook’ta reklam yayınlamaya devam edebilirsiniz. Ödemelerin başarısız olmasını önlemek için bu yöntemleri izleyebilirsiniz:
-Reklam hesabına tanımladığınız kartınızda yeterli para veya limit olmasına dikkat edin. Facebook önceden tanımladığınız faturalandırma düzeyine ulaştığınızda sizden ödeme almaktadır.
-Bakiyenin yetersiz olması nedeniyle reklamlarınızın duraklatılmaması için hesabınıza yedek ödeme yöntemi ekleyin.

Eklediğiniz ödeme yönteminin aşağıdaki kriterleri karşılamasına dikkat edin:

1-) Ülkenizde kullanılabilir olması.
2-) Güvenlik (CVV) kodunun olması. Bu kod, kartınızın arkasındaki 3 haneli bir kod ya da önündeki 4 haneli bir kod olabilir. Bilgilerinizi emniyette tutmak adına, sadece güvenlik kodu bulunan kartları kabul ederiz. Bu kod genellikle CVV, CVC, CSC, CVV2 veya CVC2 şeklinde tanımlanır.
3-) Tanımladığınız hesabın çok fazla hesapla ilişkilendirilmemiş olması. Bilgilerinizin güvende tutması için ödeme yönteminin kullanılabileceği hesap sayısını sınırlandırılmaktadır.
4-) Bazı kredi kartlarının tek seferde çekilebilecek maksimum tutarla ilgili sınırlamaları vardır. Kredi kartınızda limit varsa bu tutara uyacak şekilde ödeme düzeyini sınırlandırılabilir.
5-) Sonraki çekimlerde süresi dolmuş kartlar nedeniyle sorun yaşamamak adına kredi veya banka kartlarınızın son kullanma tarihlerini kontrol edin.

Daha detaylı bilgi için BURAYA TIKLAYARAK Facebook yardım merkezindeki makaleleri inceleyebilirsiniz.

reklam ajansı
reklam ajansı

Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı

Detaylı Bilgi ve Fiyat Almak İçin Hemen Tıklayınız.

 

Sosyal Medya'da Paylaş