reklam-ajansi23

SEO İle Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

SEO İle Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Google üst sıralara taşıyan SEO Nedir? Google’da herhangi bir şey arattığımızda genellikle en baştaki siteye tıklarız değil mi? Peki biz bir işletmeysek ve aranan bir işletme olmak istiyorsak ne yapmalıyız? Bunun gibi soruların tüm cevabı aslında SEO dediğimiz kavramın altında yatıyor. Öyleyse SEO nedir öğrenelim.

Son zamanlarda oldukça popülerleşen bir kavram olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) artık öğrenilmesi neredeyse zorunlu hale geldi. Özetle SEO, işletmelerin müşterilerin ilgisini çekebilecek içerikleri paylaşarak, arama sonuçları (SERP) için meta açıklamalarını uygun bir şekilde hazırlayarak Google’da ön sıralara çıkmasıdır. Tabii ki sadece bunlarla biten bir kavram değil. Hemen hemen her alanın SEO ile ilgili bir tarafı vardır. Örneğin yeterince satış yapamıyorsunuz ve bunun web siteniz ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız, bu muhtemelen SEO çalışması gerektirecek bir durumdur.  SEO, dijital pazarlamanın 4 adımından biridir ve eksikliği oldukça probleme yol açmaktadır bu yüzden doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Doğru bir şekilde uygulanan, iyi bir strateji kurularak yapılan SEO web siteniz ve dijital pazarlamadaki itibarınız için atabileceğiniz en sağlıklı adımdır.

Fiziki işletmenizde her gün müşteri yoğunluğu olsa bile SEO size potansiyel müşteri olanağı sağlar ve bu müşteriler, fiziki işletmenize gelen müşterilerden farklı olarak uzun vadeli getiri sağlayacak müşterilerdir.  Bu sayede işletmenizin büyümesi de hızlanacaktır.

seo
seo

İşletmeler için SEO’nun Önemi

Yapılan araştırmalara göre insanlar fiziki işletmeleri ziyaret etmeden önce onları internette araştırırlar. Buna göre SEO’nun da bizi dijital anlamda ileri götürdüğünü ve bu yüzden SEO üzerine çalışmamız gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. SEO anlamında kendini yeterince geliştiren firmalar arama motorlarında öne çıktıkları için potansiyel müşterilerinin karar vermelerinde büyük bir rol oynar. Bu da yüksek bir oranda geri dönüşüm sağlar.

 

İşletmeler SEO İçin Hangi Avantajları Sağlar?

  • Ekonomik çözümlerle uzun vadeli geri dönüş sağlar.
  • İşletmelerin satışlarını artıracak stratejiler kurar.
  • Dijital pazarlamada büyük avantajdır.
  • Marka bilinirliğini artırır.
  • Marka güvenirliğini artırır.
  • Organik trafik akışı sağladığından uzun vadeli sonuçlar getirir.
  • İstatiksel sonuçları analiz eder.
  • Uzun vadede yüksek getiri sağlar.
  • İşletmenin popülerliğini artırır.

Başarılı bir SEO stratejisi büyük küçük demeden tüm işletmelere büyük bir kazanç getirir. SEO’dan elden edilen gelir, PPC (Tıklama Başına Maliyet) veya başka dijital pazarlama alanından çok daha fazla ve uzun ömürlüdür. PPC’ye yapılan maliyet yerine SEO’ya yapılan maliyet arasında büyük bir fark vardır. SEO gayet ekonomik ve getirisi iyi olan bir alanken, PPC ekonomik olmayıp getirisi de SEO kadar iyi olmayan bir alandır. Tabi işletmenin isteğine bağlı olarak seçeceği yol farklı olabilir. Fakat en sağlıklısı SEO’yu tecrübeli ve güvenilir bir uzmanın eline bırakmaktır.

reklam ajansı
reklam ajansı

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışması yapabilmeniz için ilk önce hali hazırda bir web sitenizin olması gerekmektedir. Fakat web siteniz için domain (site adresi) ve hosting (alan adı) seçimini iyi yapmalısınız. Satışını yapacağınız ürün ya da hizmetler ile uyumlu bir domain ve hosting hizmeti almalısınız.

SEO çalışmaları, site içi- site dışı olarak 2 yola ayrılmaktadır:

Site İçi SEO (On Page)

Site İçi, yani On Page dediğimiz SEO çalışmaları, yalnızca site içerisinde yaptığımız aramaların uyumluluk çalışmalarıdır. Site İçi SEO çalışması için gerekli adımlar:

Meta Parametrelerini Doğru Kullanın

Ürün açıklamalarında ya da herhangi bir içeriğin “meta etiketleri, meta açıklaması” kısmında   kullanacağınız sözcükleri doğru kullanmak, neredeyse doğrudan müşteri ile iletişim kurmanızı bile sağlayabilir. Müşterilerimizin en çok arayacakları kelimeleri araştırıp bunları “meta etiketleri” bölümüne yazarsanız ürünleriniz, hizmetleriniz daha fazla rağbet görecektir.

URL Uzantılarını Sayfalarınız ile Uyumlu Yazılar Yazın

Hiç kimse ayakkabı ararken telefon kılıfı bulmak istemez. Siz de uyumlu ve doğru yazılmış bir URL adresi ile Google’da daha fazla aranabilir, bulunabilirsiniz. Ayrıca site içinde link yönlendirmeleri yaparsanız siteniz daha kullanışlı olacaktır.

Medyaların Gücünden Yararlanın

Site İçi SEO çalışması yaparken, metin ile ilgili bir görsel eklemek içeriğin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak ve sitenize sağlıklı bir trafik çekecektir. Fakat burada birçoğumuzun gözünden kaçan bir ayrıntıya dikkat etmemiz gerekiyor. Görsellerin isimleri de SEO’yu etkilediği için ekleyeceğimiz görselleri siteye yüklemeden önce nasıl adlandırdığımıza dikkat etmeliyiz. Rastgele sayılarla adlandırılmış görseller ürününüzün bulunmasını zorlaştıracaktır.

Site Optimizasyonunu Ayarlayın

Burada dikkat etmemiz gereken iki şey var: Site hızı ve sitenin güncel kalması. Bu ikisi de sitemizin optimizasyonunu artıracak, kullanımını ve bulunmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca site optimizasyonu ve SEO için çok önemli olan, kaliteli medyaları kullanmak gerekir. Kalitesiz medyalar (görsel, video vb.) kullanılarak yapılmış bir web sitesi kötü bir izlenim bırakır ve site optimizasyonunu bozar.

reklam ajansı
reklam ajansı

Site Dışı SEO (Off Page)

Site Dışı dediğimiz Off Page kavramı ise sitemizin dışındaki eylemleri ifade eder. Arama Motoru Sonuç Sayfaları (SERP) için sıralamamızı etkilemek için yaptığımız her çalışma “Site Dışı SEO” kavramına girmektedir. Site Dışı SEO çalışması için gerekli adımlar:

Backlinklerin Önemi

Backlinkler sayfa dışına yönlendirdiğimiz bağlantılardır. Sayfa dışına yönlendirdiğimiz backlinkler, linklenmiş içeriğin kalitesinin, mobilitesinin bir göstergesidir. Bu yüzden backlinklerimizde oldukça yüksek değerli bağlantıya sahip bir kaynak olması bizim için büyük bir avantaj olur.

seo
seo

Sosyal Medya Çalışması

Sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu artık tartışmaya bile gerek kalmadı. İnsanlar günün çoğunluğunu sosyal medyada geçiriyor, bu sayede işletme sahipleri Instagram üzerinden kullanıcılarla daha fazla iletişimde olabiliyor. Bu birçok işletme için büyük avantaj, fakat bu avantajı lehimize kullanmak için sosyal medyaya yeterince önem vermemiz ve bunun için çalışmamız gerekiyor. Sosyal medya SEO’dan farklı bir alan olup SEO’nun da içinde gerekli bir etken olduğundan bunun için ekstra bir yardım almak istiyor olabilirsiniz. Bunun için bizden gerekli tüm yardımı alabilir ve bu sayede mükemmel bir SEO için bir adım daha atmış olursunuz.

Sosyal Medya Yönetimi Paket Fiyatları İçin Tıklayınız

Hashtag Kullanımına Dikkat Edin

Sosyal medya platformları ile web sitelerinde yer alması gereken ve önemli bir unsur olan hashtag kullanımı, doğru yapılmazsa SEO açısından olumsuzluklara yol açacaktır. Bu yüzden içerikleriniz için insanların aratacakları hashtagleri kullanırsanız sitenize güçlü bir trafik çekebilirsiniz. Sosyal medyada paylaşacağınız içeriğe de sitenizin linkini vermeyi unutmayın.

Arama Motorlarına Kayıt Olun

Google ’un bu konuda öncü olduğu yadsınamaz bir gerçek fakat diğer arama motorlarına da kayıt    olursanız, farklı tarayıcılardan gelen insanlara da ulaşabilirsiniz.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Rakip analizi yapmak, rakiplerimizi tanıyıp buna göre bir strateji belirlememizde büyük bir rol oynar. Bu yüzden rakiplerimizi her açıdan eksiksiz tanımamız gerekir. İşe ilk önce ilgili anahtar kelimeleri aratmakla başlamalıyız. Karşımıza çıkan ilk sayfalara bakmalı ve “Ne yapıyorlar da arama sonuçlarında en üstte görünüyorlar?” diye sorgulamalıyız. Daha sonra o sayfaları teker teker incelemeli ve bir rapor hazırlamalıyız. Bunu sadece web sitesi için değil, aynı zamanda sosyal medya için de kullanırsak sosyal medya hesaplarımızın stratejisini de buna gör ayarlamış oluruz. Böylece sosyal medyadan web sitemize gelen kullanıcılar site trafiğini arttırabilir ve daha fazla ürün ya da hizmet satışı yapabiliriz.

İşin en başında rakip analizi yaparken kaçırdığımız ya da eksik kalan noktalar olabilir. Bunun için rakip analiz araçlarından faydalanabiliriz. Ücretsiz bir rakip analizi için en fazla kullanılan araç “Google Keyword Tool” dur. Oradan istediğimiz herhangi bir kelimeyi aratabilir ve trend kelimeleri görüntüleyebiliriz. Keyword Tool’u rakip analizi yapmak, meta kelime araştırması yapmak ve insanların tercihlerini izlemek adına kullanmak, SEO için yapılması gereken belki de en önemli şeylerden biridir. Çünkü SEO’nun kalbi meta kelimeleridir ve bu kelimeler için de uzun uzadıya bir araştırma yapmak gerekebilir. Google Keyword Tool ise bunun için yapıldı. Eğer daha gelişmiş bir tool arıyorsanız, bunlar arasında belki de en iyisi Semrush’tır.

SEO ve Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, gündelik hayatta yaptığımız satışların internet üzerinden bazı alışveriş platformlarında yapılma sürecidir. SEO ise Dijital Pazarlama’nın önemli aşamalarından biridir.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı İçin Tıklayınız.

Dijital Pazarlama yapabilmek için 4 adım vardır:

SEO (Search Engine Optimization): Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, işletmelerin dijital pazarlama yarışına ortak olmasını ve bu yarışı ön sıralarda bitirmesini sağlayan bir kavramdır.

SEM (Search Engine Marketing): Arama Motoru Pazarlaması Google tarafından oluşturulan reklam hizmetidir. İşletme sahipleri, reklamlarını buradan oluşturmakta ve kontrol etmektedirler.

SMM (Social Media Marketing): Sosyal Medya Pazarlama, son zamanlarda oldukça popülerleşen, hemen herkesin sosyal medya üzerinden satış yaptığı bir alan haline geldi.

Kullanıcılar işletmeleri için çeşitli sosyal medya platformlarından satışlarını yaparlar.

SMO (Social Media Optimization): Sosyal Medya Optimizasyonu, sosyal medya hesaplarının işletmeye kattığı katmadığı her şeyi inceleyen bir kavramdır. Web sitesinden sosyal medyaya linklenen içeriklerin daha fazla kitleye yayılmasını sağlar ve markaya itibar kazandırır.

Dijital Pazarlama temel olarak bu adımlardan oluşur fakat sadece bunları yapıp bırakmak sağlıklı değildir. SEO için de aynısı geçerli olmakla birlikte bu iki kavram birbiri için gerekli kavramlardır.

reklam ajansı
reklam ajansı

SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

Unutmayalım ki SEO bir sonuç değil süreçtir. Bu yüzden SEO çalışmanızı yaptıktan hemen sonra olağanüstü bir sonuç beklemeyin. Diktiğiniz ağacın meyvelerini alabilmek için ağacı sulamalı, güneşe bırakmalı, bakımını yapmalı ve sabırla beklemeliyiz. Daha sonra zaten sepeti elimize alıp meyveleri toplayabiliriz. SEO uzun vadede uğraş isteyen ve de uzun vadede sonuç veren bir alandır kabul, fakat web sitenize organik bir trafik çektiğinden satışlar maliyet açısından daha ucuzdur. Bu sayede sıfır zarar bol kar elde etmiş olursunuz.

SEO Çalışması Fiyatları

Üstteki yazılarımızda SEO’nun organik bir trafik çektiğinden bahsettik, bu yüzden SEO normalde ücretsiz bir çalışmadır, fakat SEO üzerine daha iyi çalışabilmek için (detaylı rakip analizi, keyword araştırmaları ve daha fazlası.) bazı araçlar kullanılabilmekte. Bunun için “SEO Rakip Analizi” başlığında bahsettiğimiz Semrush isimli SEO aracı en popüler SEO araçları arasında en iyisidir. Semrush’ın haricinde Ahrefs, SEO Monitor, Ryte gibi araçlar da ücretli SEO için en iyi seçeneklerdendir. Bu araçların hepsinin belirli bir ücreti bulunmamakta, hepsinde fiyat değişikliği söz konusu olmaktadır.

SEO çalışmaları sadece bu tür araçlarla bitmiyor elbette, SEO hizmeti veren birçok dijital işletme bulunmaktadır. Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı ailesi olarak bizler de sizlere bu hizmeti vermekten mutluluk duyarız.

reklamajansi 1

Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı

Detaylı Bilgi ve Fiyat Almak İçin Hemen Tıklayınız.