reklam-ajansi23

Sosyal Medya Sayfa Tasarımı Nasıl Olmalı?

sayfatasarımı

Sosyal Medya Sayfa Tasarımı Nasıl Olmalı?

Sosyal medya sayfa tasarımı işletme ve markanıza ait sosyal medya hesaplarıyla etkileşime geçen ilgili kitlenin ilk dikkat ettiği noktalardan biridir. Bu yüzden sayfa tasarımınız kitlenizin dikkatini çekecek ve onları etkileyecek şekilde olmalıdır. Kitlenize hitap eden bir sayfa tasarımınız yoksa bu durum işletme ve markanızın kitlesini etkileme ihtimalini düşürmektedir. Sosyal medya sayfa tasarımı kitlenizin işletme ve markanıza güvenip güvenmemesini de etkilemektedir. Özensiz görünen bir sayfanın hizmetinin de özensiz olacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda düzensiz ve estetik açıdan yoksun bir sayfaya sahipseniz bu kullanıcıların veya tüketicilerin sayfanızda daha az zaman geçirmesine sebep olacaktır. Kullanıcılarınızın sayfanızda daha fazla zaman geçirmesini istiyorsanız sosyal medya sayfa düzenine özen göstermeli ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek şekilde düzenlemeler yapmalısınız. Bu sayede kitlenizin dikkatini çekecek ve sayfanızda daha fazla vakit geçirmelerini ve bu eylemi sürekli tekrar etmelerini sağlayabileceksiniz.

 

sosyalmedyasayfa
sosyalmedyasayfa

Sosyal Medya Sayfa Tasarımı Nasıl Olmalı?

Tema: Sayfa düzeni  ile ilgili ilk önce bilmeniz gereken genel yayın akışınızın hangi düzene sahip olacağıdır. Bunun için paylaşılan içeriklere uygun bir tema seçilmelidir. Burada seçeceğiniz tema canlı, gotik, rengârenk, beyaz ağırlıklı, sıcak tonlar, soğuk tonlar, vintage tarzı gibi temalar olabilir. Hangi tema olursa olsun önemli olan nokta aynı anlamı taşıyan görsellerin farklı temalarla sunularak sayfanızı karışık göstermemesidir. Bu yüzden içeriklerinizi belirlenen temaya göre düzenli bir şekilde paylaşmak sayfanızı bir adım ileri taşıyacaktır ve karışıklığı ortadan kaldıracaktır.

Instagram Hesabı Kısıtlandı! Sebebi Nedir? Öğrenmek İçin Tıklayınız

Düzenli bir tema ortaya koyabilmek için renklere dikkat edilmelidir. Eğer sayfanızda yan yana kahverengi tonlarda bir görsel paylaştıysanız ve bu görselin yanına içinde kahverengi barındırmayan daha canlı bir görsel koyarsanız tema düzeninizi bozmuş olursunuz. Kahverengi temasından başka bir temaya geçmek istiyorsanız bunu kahverengiden geçmek istediğiniz renge dönüşen bir geçiş fotoğrafı skalasıyla birkaç gönderiyle isteğiniz temaya dönüştürebilirsiniz.

Farklı Görseller: Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise yan yana olan gönderilerinizin aynı görünüşte olmamasıdır. Bu kitlenizde aynı şeyleri sürekli tekrar ettiğiniz imajı uyandırır. Bu yüzden sosyal medya sayfa tasarımında paylaşılan içeriklerin kitlenizi etkileyebilmesi ve sürekli yeni bir içerik sunduğunuzun anlaşılması için gönderilerinizin birbirinden farklı görünmesi gerekir.

SEO İle Google’da Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?  Makalemizi Okumak İçin Tıklayınız

Boyut: Hazırlamış olduğunuz içeriklerin boyutları da bu görseli paylaşacağınız platforma uygun olmalıdır. Çünkü her platformun gönderi ölçüleri birbirinden farklıdır ve yanlış ölçüye göre çalışma yapıp paylaştığınız zaman gönderinizin hem kalitesi düşecektir hem de çeşitli bozulmalar olacaktır.

Yazı Kullanımı: Sosyal medyada paylaşacağınız görsellerde markanızı yansıtmak ve anlatmak için fazla yazı kullanmak sayfanızı olumsuz etkileyecektir. Kitlenize mesajlarınızı sosyal medyada kısa, net ve anlaşılır bir şekilde vermelisiniz. Kullanıcılar uzun ve zor anlaşılır yazılar okumayı sevmez ve görsel üzerine eklenmiş fazla yazılar görseli arka planda bırakabilir. Bu yüzden yazılarınızı süslemeden, anlatmak istediğiniz şeyi kısa bir şekilde yazarak görseldeki yazıları minimum tutup asıl yazınızı açıklama kısmına eklemeniz sayfa tasarımınız ve düzeniniz adına daha faydalı olacaktır.

Hizalama: Sosyal medya sayfa tasarımı yaparken temanızı, içeriğinizi ve görsellerinizi genel bir bakış açısıyla bir bütün olarak gösteren en önemli noktalardan biri ise gönderilerinizin hizalamasıdır. Kenarlardaki boşluklara, görsellerin odak noktalarına dikkat edilmelidir. Özellikle Instagram ızgara düzeninde gönderilerinizin düzenli ve bir bütün olarak görünmesi için doğru bir hizalama yapmanız önemlidir.

reklamajansi 1

Sosyal Medya Sayfa Tasarımı – Instagram’da Izgara Düzeniniz Neden Önemlidir?

Biri sizi ilk kez takip ettiğinde veya içeriğinizi kontrol etmek için profilinize gittiğinde ızgaranız; ruhunuzu veya markanızı sergilemek için bir fırsattır. Izgara, size bir kullanıcının gönderi geçmişinin kuş bakışı görünümünü verir. Bu, onların işleriyle ilgili ilk izleniminizi oluşturur. Aynı şekilde markanızın ızgarası da kitlenize markanızla alakalı ilk izlenim oluşturur ve bu izlenimin sayfanızı ziyaret eden kullanıcılarda olumlu bir etki bırakması için sosyal medyada sayfa tasarımı ile alakalı belirtilen maddelere dikkat edilmesi gerekir. Çünkü sayfanızı ziyarette bulunan kullanıcılar ilk olarak sayfa tasarımına bakıp daha sonra içeriğe bakmaktadır. Tasarımını beğenmedikleri bir sayfanın içeriğini merak etmezler.

Sosyal medya sayfa tasarımına dikkat edildiği ve düzenli bir gönderi akışı sunulduğu zaman bu markanızın daha fazla kullanıcıya ulaşmasını ve markanızın kullanıcılara daha kaliteli ve güvenilir görünmesini sağlar.

reklamajansi 1

Ortak Frekans Dijital Reklam Ajansı

Detaylı Bilgi ve Fiyat Almak İçin Hemen Tıklayınız.

 

Sosyal Medya'da Paylaş